Музикантите Етери Ховханисян и Хайг Язджиян изнесоха концерт в Художествената галерия на Варна по покана на Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“.
Актрисата Мег Райън ще получи почетната награда "Сърцето на Сараево“ на 30-ия филмов фестивал в Сараево като признание за нейния изключителен принос към киноизкуството, съобщи босненският вестник "Дневни аваз". 30-ото издание на филмовия фестивал ще се проведе от 16 до 23 август 2024 г.
Холивудската звезда, известна със своя естествен чар във всяка роля, която играе, ще представи специална прожекция на своята хитова романтична комедия от 1998 г. "Имаш поща" в лятното кино в Сараево, отбелязва вестникът.
Известната актриса ще поздрави публиката на същото място, където този филм беше прожектиран преди 25 години – на 5-ия филмов фестивал в Сараево през 1999 г.
Райън ще проведе и майсторски клас, модериран от известния босненски режисьор Данис Танович, носител на Оскар за филма "Ничия земя".
Майсторският клас ще бъде специална възможност за запознанство с к
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
На 8 ноември е премиерата на „Конклав“ с Ралф (Рейф) Файнс и Изабела Роселини, съобщават от „Форум филм“.
В лентата на режисьора и носителя на „Оскар“ Едуард Бергер („На Западния фронт нищо ново“) участват също Стенли Тучи, Джон Литгоу, Карлос Диес, Лушън Мсамати, Брайън Ф. О‘Бърн.
Филмът отвежда в сърцето на Ватикана, където след смъртта на папата назрява скандал, който ще шокира света.
Адаптацията на едноименния роман на Робърт Харис разказва развиващата се в рамките на няколко дни история на кардинал Лорънс (Файнс), който е натоварен с отговорностите по избора на нов понтифик, след неочакваната смърт на досегашния обичан папа. Когато най-влиятелните лидери на католическата църква се с
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.
По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години.
Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл
Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.
ИДЕЯТА
По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.
„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из
Ховханисян свири на канон. Тя е завършила Ереванската държавна консерватория. Свири в арменски и български оркестри. Призната е за най-добър изпълнител на канон през 2008 г. след участието в музикалния проект „Арменските нови имена“. Има концертни турнета в Австрия, Германия, Франция, България, САЩ. Победител е в международни конкурси. Гастролира и популяризира арменската музика по света. Музикантката изпълни произведения за канон и изпя песни на Шарл Азнавур на арменски.
Хайг Язджиян е роден в Сирия, но от 1980 г. живее и работи в Гърция, където изучава инструмента уд. Издава първия си албум със заглавие „Вечен“ през 1996 г. и се утвърждава и като композитор. Смесва различни елементи от традиционната музика на Източното Средиземноморие. В четвъртия си авторски албум „Майката земя“ включва за първи път електрически уд. Сътрудничи си с известни гръцки музиканти и композитори. В концерта той предложи няколко свои пиеси, както и народни песни. В края на събитието двамата гости свириха и пяха заедно.
Публиката чу и изпълнения на пиано от Арис Кешишян от Варна.
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.
На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди.
Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.
"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.
Творбите на Пе
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт.
Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври.
На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи.
Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните.
„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ ще бъдат представени на 24 октомври в Музея на хумора и сатирата. Това съобщи Светлана Михайлова, експерт „Връзки с обществеността“ в Музея на хумора и сатирата в Габрово.
Експозициите са подредени на втория и четвъртия музейни етажи. Откриването ще започне в зала 7 със самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев. На 4 април тази година той бе удостоен със специалната награда на музея в Националната изложба на карикатурата, включваща плакет „Светът е оцелял, защото се е смял”, както и право на самостоятелна изложба, тематиката на която е в тон с поредните избори за парламент, посочват организаторите.
В зала „Стефан Фъртунов” ще бъдат представени три изложби със селекции от 49-тата Национална изложба на карикатурата, 13-тия Международен к
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сц